Trwa festiwal Millenium Docs Against Gravity. Do 21 maja Dolnośląskie Centrum Filmowe we Wrocławiu pokaże kilkadziesiąt filmów dokumentalnych. Organizatorzy czternastej edycji popularnego festiwalu zachęcają: ODERWIJ SIĘ! od przyzwyczajeń i stereotypów, aby otworzyć się na świat pokazywany przez najciekawszy i najszybciej rozwijający się gatunek filmowy: kino dokumentalne.

Kadr z filmu ,,Wyścig. Antropologia współczesnej pustyni”

Co nas czeka?

Docs Against Gravity to jedyny festiwal w Polsce, który będzie się odbywał równolegle w pięciu polskich miastach: Wrocławiu, Warszawie, Gdyni, Bydgoszczy i Lublinie. Podczas tegorocznej edycji pojawi się ponad 140 filmów non-fiction, które oferują to, co w kinie najważniejsze, czyli emocje. Widzowie, oprócz obejrzenia filmów dokumentalnych na dużym ekranie, będą mieli okazję spotkać się z autorami najciekawszych projekcji. Te same filmy są zazwyczaj wyświetlane kilka razy, dlatego jeżeli nie udało Wam się dotrzeć na seans, nic straconego – możecie sprawdzić, kiedy odbędzie się kolejny pokaz.

W piątek 12 maja Docs Against Gravity we Wrocławiu otworzył film „Nie jestem twoim murzynem”, który opowiada o historii segregacji rasowej, prześladowań i walki o prawa Afroamerykanów w USA. Obraz w tym dokumencie oparty jest na nieukończonym rękopisie pisarza Jamesa Baldwina, opowiadającym historię życia i śmierci trzech ikon amerykańskiego ruchu antyrasistowskiego: Medgara Eversa, Malcolma X i Martina Luthera Kinga. Na gali otwarcia pojawił się też producent filmu – Remi Grellety.

Docs Against Gravity 2017 jest okazją do przyjrzenia się bliżej dorobkowi dwóch wyjątkowych i docenionych twórczyń. Odbędą się wykłady mistrzowskie i retrospektywy Bady Minck, autorki filmów eksperymentalnych, której dzieła są stałym elementem festiwalów w Cannes, Berlinale i Locarno, oraz Heleny Třeštíkovej, konsekwentnie posługującej się w pracy metodą wieloletniej obserwacji bohaterów. Widzowie będą mogli zobaczyć najnowszy film Třeštíkovej: „Historia małżeńska” („Marriage Story”) oraz jej poprzednie dzieła: „Prywatny wszechświat” („Private Universe) i „Mallory”.

Tegoroczna edycja to także okazja do zwrócenia uwagi na Chiny. W nowej sekcji Chiński sen „Dzieci nie boją się śmierci, dzieci boją się duchów” (“Children Are Not Afraid of Death, Children Are Afraid of Ghosts”) Ronga Guanga Ronga. W programie festiwalu znalazł się także „Obcy w raju” („Stranger In Paradise”) Guido Hendrikxa – według festiwalu IDFA „najważniejszy film o uchodźcach w 2016 roku”.

Rzuć się w wir tańca i wyrusz w podróż

Swoje miejsce w programie festiwalu będą miały także filmy poświęcone tańcowi – widzowie w ramach nowej sekcji Doc Dance będą mogli obejrzeć m.in. film „La Chana” Luciji Stojevic, który opowiada o legendarnej cygańskiej gwieździe flamenco, która po latach powraca na scenę. Kyoko Miyake w „Idolkach z Tokio” („Tokyo Idols”) obrazuje z kolei fenomen popularności dziewczęcych zespołów w Japonii i porusza problem społecznej obsesji na punkcie kobiecej seksualności.

Festiwal jak co roku jest zaproszeniem także do podróży do pozornie odległych zakątków świata. Yuri Ancarani w „Wyścigu. Antropologii współczesnej pustyni” („The Challenge”) przekracza Zatokę Perską, aby towarzyszyć sokolnikom w przygotowaniach do ważnych zawodów na pustyni w Katarze, tworząc mało znany obraz kultury arabskiej. W nagrodzonych na tegorocznym festiwalu w Sundance „Maszynach” („Machines”) Rahul Jain opowiada o koszmarnych warunkach pracy ludzi zatrudnionych w jednej z fabryk włókienniczych w Indiach. Z kolei “Ostatni w Aleppo” (“Last Men in Aleppo”) Ferasa Fayyada zabiera nas do zniszczonego syryjskiego miasta, gdzie wolontariusze Białych Hełmów szukają żywych wśród gruzów.

Kadr z filmu ,,Ostatni w Aleppo”

„Amatorzy w kosmosie” to opowiadająca o pierwszej w dziejach ludzkości rakiecie kosmicznej zbudowanej przez amatorów. Reżyser filmu Max Kestner odwiedzi Wrocław 16 maja. Dzień później publiczność w Dolnośląskim Centrum Filmowym będzie mogła porozmawiać z reżyserką Samirą Elagoz, która postanowiła nagrywać swoje spotkania z ludźmi, zamieszczającymi oferty w serwisie ogłoszeniowym Craigslist. Jej „Gwiazdy ogłoszeń drobnych” to zapis ulotnego czasu pomiędzy nastoletniością a dorosłością– znajdzie się tu miejsce i na wróżby, i czułość, miękkie narkotyki czy rozmowy o reinkarnacji.

Drugi weekend festiwalu otworzy spotkanie z Petrem Lomem, twórcą filmu „Birma – kraj poezji”– opowieści o poezji, która płynie w krwiobiegu, uczącego się demokracji po latach dyktatorskiego reżimu, Mjanmaru.

Katalog wszystkich filmów dostępny jest dostępny tutaj.

Zwiastun filmu „Obcy w raju”

Docs Against Gravity 2017 Wrocław: wydarzenia towarzyszące

Program festiwalu, oprócz znakomitych produkcji z zakresu non-fiction, uzupełnia szeroki wachlarz wydarzeń towarzyszących. W Dolnośląskim Centrum Filmowym będzie można wziąć udział w debatach, warsztatach tanecznych, wyjątkowych pokazach wirtualnej rzeczywistości czy spotkaniu filmoterapeutycznym.

Na debatę „Znajdujemy się w „Punkcie krytycznym”. Co dalej?!”, widzowie zostaną zaproszeni po pokazie filmu „Punkt krytyczny. Energia OdNowa” (18 maja, godz. 18:00). Podczas rozmowy zastanowimy się, dlaczego smog stanowi zmorę polskich miast i w jaki sposób skutecznie zmniejszyć poziom zanieczyszczenia powietrza. Czy nasze codzienne wybory wpływają na klimat?

Cykl debat zamkniemy spotkaniem o tzw. pensji gwarantowanej, do którego pretekstem stanie się filmie „Darmowy lancz” Christiana Toda (20 maja, godz. 16:00). Z pomysłem wypłaty mieszkańcom bezwarunkowego minimalnego wynagrodzenia eksperymentują Finowie, Holendrzy czy Szwajcarzy. Czy idea gwarantowanego dochodu, niezależnego od statusu zatrudnienia i wykonywanej pracy, ma szanse na powszechne zastosowanie? Czy jest ona spokrewniona z takimi programami pomocy społecznej, jak np. polskie ,,Rodzina 500 plus”?

Zwiastun filmu „Darmowy lancz”

To jednak tylko niewielka część szerokiego programu wydarzeń towarzyszących podczas Millennium Docs Against Gravity we Wrocławiu – znalazły się w nim także choćby eksperymentalne warsztaty z pogranicza sztuki i nauki „Przesunięcie”, wystawa fotografii „Opowieści ciała” czy spotkanie z cyklu „Filmoterapia z Sensem”.

Docs Against Gravity 2017 Wrocław – CENY i BILETY

Dolnośląskie Centrum Filmowe jest czynne codziennie na godzinę przed pierwszym seansem.

Ceny biletów:

na seanse do godz. 15.00 – 12 zł.
na seanse od godz. 15.00 – 15 zł.
Bilety na filmy z sekcji OKI DOKI – 10zł
Bilety na seanse dla SENIORÓW – 10zł

Przy zakupie minimum 7 biletów cena jednego biletu wynosi 10 zł.  Pakiet jest dostępny tylko w kinach festiwalowych. Online można zakupić jedynie bilety na poszczególne seanse. Na filmy festiwalowe nie można rezerwować biletów.

Wstęp na warsztaty, spotkania, wykłady i debaty jest bezpłatny. Na poszczególne wydarzenia obowiązują zapisy, w innym przypadku pierwszeństwo mają osoby z biletami na film poprzedzający dane wydarzenie.

Kino festiwalowe:

Dolnośląskie Centrum Filmowe

ul. Piłsudskiego 64a, Wrocław
(+71) 793 79 00
mail: dcf@dcf.wroclaw.pl
www.dcf.wroclaw.pl

Klub festiwalowy:

Czuła Jest Noc

ul. Kolejowa 8
53-508 Wrocław
facebook.com/Czuła-jest-noc

Więcej informacji o Docs Against Gravity 2017 Wrocław można znaleźć na stronie www.DocsAG.pl i na Facebooku: facebook.com/DocsAGWroclaw.