Terenowa gra miejska, plenerowe „Wakacje po polsku” czy obchody 35. rocznicy wizyty Jana Pawła II we Wrocławiu – Centrum Historii Zajezdnia zadba o to, by czerwiec w stolicy Dolnego Śląska obfitował w atrakcyjne wydarzenia.

Centrum Historii Zajezdnia to nie tylko wyjątkowy obiekt przy ulicy Grabiszyńskiej, gdzie w budynku dawnej zajezdni autobusowej, po gruntownej renowacji, powstało miejsce nowoczesnych wystaw historycznych. To także instytucja organizująca mnóstwo projektów edukacyjnych i wydarzeń związanych z historią naszego miasta i regionu. Nie zabraknie ich również w czerwcu.

Pierwsza od 7 lat gra miejska

Już 15 czerwca zespół Centrum Historii Zajezdnia zaprasza na pierwszą od 7 lat organizowaną przez siebie grę miejską, skierowaną do uczniów szkół średnich. Poprzednie gry terenowe poświęcone były losom Solidarności Walczącej w stanie wojennym, członkom zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość” czy Międzyszkolnemu Komitetowi Oporu.

W tym roku tematem będzie „Bitwa Wrocławska”, czyli wydarzenia związane z manifestacją z 31 sierpnia 1982 roku. – Zadaniem uczestników gry będzie poinformowanie zachodnich mediów o tych dramatycznych wydarzeniach. W tym celu muszą zebrać relacje świadków manifestacji, z których następnie stworzą notatkę prasową. Nie będzie to jednak takie proste! Osoby, które będą mogły opowiedzieć o tym, co widziały, trzeba najpierw znaleźć, a następnie przekonać do tego, by podzieliły się informacjami. Zadanie dodatkowo utrudnią funkcjonariusze Służby Bezpieczeństwa, którzy zrobią wszystko, by powstrzymać uczestników gry – zapowiadają przedstawiciele Centrum Historii Zajezdnia.

„Wakacje po polsku”

Na kolejne wydarzenie plenerowe, czyli „Wakacje po polsku”, Zajezdnia zaprasza tuż po grze miejskiej, w weekend 16-17 czerwca. Co znajdziemy w programie?

– Na aktywnych czekają przede wszystkim kultowe gry i zabawy podwórkowe. Wśród nich m.in. klasy, guma, hula-hop, zośka czy dwa ognie. Nie zabraknie również warsztatów artystycznych dla dzieci i nie tylko. Dodatkowo będzie także okazja do tego, by podzielić się najlepszymi wspomnieniami wakacyjnymi. Na chętnych czekać będzie fotobudka ze specjalnie na tę okazję przygotowanymi akcesoriami – wyliczają pracownicy Zajezdni.

Zarówno w sobotę, jak i w niedzielę dzień zakończy się wieczorynką dla najmłodszych. Udział w całym wydarzeniu jest bezpłatny.

Rocznica wizyty Jana Pawła II we Wrocławiu

W czwartek 21 czerwca mija dokładnie 35 lat, odkąd Jan Paweł II w trakcie jednej ze swoich papieskich pielgrzymek do Polski odwiedził Wrocław. W rocznicę tego wydarzenia we wrocławskim ratuszu odbędzie się konferencja „Europa Jana Pawła II – Quo vadis, Europo?” oraz panel dyskusyjny, do którego zaproszeni zostali m.in. ks. prof. Waldemar Cisło, bp Andrzej Siemieniewski i Marek Mutor, dyrektor Centrum Historii Zajezdnia.

Na koniec obchodów rocznicy wizyty papieża w naszym mieście zaplanowano pokaz filmu dokumentalnego „Jan Paweł II we Wrocławiu w 1983 roku”.

Przez cały czerwiec można też oczywiście zwiedzać stałą, główną wystawę „Wrocław 1945-2016”, zaaranżowaną w hali zajezdni, opowiadającą o powojennej historii stolicy Dolnego Śląska.