We Wrocławiu ruszyło Angel Care. To pierwsze w Polsce kompleksowe centrum opieki nad seniorami. Wprowadzają się pierwsi mieszkańcy.

Centrum Seniora Angel Care

Angel Care jest zlokalizowane w centrum Wrocławia. Mieści się w dawnym szpitalu położniczym przy ulicy Dyrekcyjnej. Historyczny budynek powstał pod koniec XIX wieku i przez długi czas funkcjonował jako szpital dziecięcy. W ciągu ostatnich dwóch lat przeszedł gruntowny remont. Wszystko po to, żeby być lepiej przygotowanym do potrzeb seniorów. Jak zapewniają twórcy centrum charakter budowli został jednak zachowany. Dodano za to nowe skrzydło administracyjne.

Seniorów, którzy zdecydują się zamieszkać w centrum przywita personel w specjalnych, kolorowych uniformach. Lekarze noszą białe stroje, pielęgniarki fioletowe, opiekunowie niebieskie a rehabilitanci i terapeuci zajęciowi w zielone. W centrum będzie pracowało łącznie około 50 osób.

– Funkcjonowanie centrum zostało skrupulatnie zaplanowane i widać to nawet w takich szczegółach, jak ubiór – mówi Michał Kowalski, dyrektor generalny Angel Care. – Kolory umożliwiają łatwe rozpoznanie naszego personelu, a także pozytywnie się kojarzą. To dla nas bardzo ważne, chcemy, aby mieszkańcy czuli się w Angel Care bezpiecznie i mieli pewność, że zawsze znajdą odpowiednią pomoc i wsparcie.

Twórcom centrum zależy na tym, żeby aktywizować seniorów i pozwolić im prowadzić normalne życie. Personel ma być pomocny w wykonywaniu codziennych czynności, na które nie pozwala im stan zdrowia. Recepcja może na przykład zrealizować recepty lub zarezerwować bilety do teatru. Wszystko, aby zapewnić pensjonariuszom jak największy komfort pobytu.

– Holistyczne podejście do opieki nad osobami starszymi i płynna współpraca specjalistów z różnych dziedzin przynosi najlepsze rezultaty. To dotyczy zarówno terapii i rehabilitacji osób starszych, jak też profilaktyki – mówi prof. Michael Davidson, ceniony w świecie psychogeriatra i współzałożyciel centrum Agnel Care – W Angel Care wierzymy, że przyjazne środowisko z właściwym nastawieniem, aktywizacja i rozwijanie pasji oraz zbilansowana dieta wpływa na fakt, że życie seniorów staje się lepsze, dłużej cieszą się dobrą kondycją i otwartością umysłu.

Angel Care jest wspólnym projektem kilku inwestorów. Jednym z nich jest grupa Angel Poland Group. Posiada on doświadczenie w przywracaniu świetności dawnych zabudowań. Do tej pory zrealizowała we Wrocławiu hotel The Granary. Jest też współinwestorem OVO Wrocław. Ostatnio rozpoczęła również budowę apartamentowca Angel River. Angel Care ma być flagowym projektem grupy. Planuje ona w przyszłości budowę sieci centrów seniora w całej Polsce.

Centrum będzie podzielone na dwie niezależne od siebie części. Jedną z nich są apartamenty chronione, drugim Dom Opieki. Będzie się w nim znajdować rozbudowane Centrum Chorób Demencyjnych. Obie części znajdują się w ramach jednego kampusu, ale dla wygody mieszkańców do każdej prowadzi osobne wejście. Oprócz stałego zamieszkania centrum zaoferuje też pobyty czasowe, opiekę dzienną i opiekę domową. Angel Care oferować będzie również pobyty czasowe, opiekę dzienną oraz domową.

Wszystkie apartamenty w części apartamentów chronionych są wyposażone w system przywoływania, który pozwala personelowi na błyskawiczne interwencje w sytuacjach kryzysowych. Pensjonariusze mogą z kolei w każdej chwili wejść i wyjść z centrum. Mają też możliwość swobodnego przyjmowania gości.

Sławomir Czarnecki