Budynek „Z” Uniwersytetu Ekonomicznego, czyli tak zwaną „Zetkę”, czeka gruntowna przebudowa. Pod koniec 2017 zmieni się on w szklano – aluminiowy wieżowiec. Całość prac będzie kosztowała 18,8 miliona złotych.

ue

W przetargu do remontu stanęło 10 firm. 4 maja rektor Uniwersytetu Ekonomicznego prof. dr hab. Andrzej Gospodarowicz podpisał stosowną umowę z Marcinem Różańskim, prezesem spółki AKBiK, której powierzono pracę. Pierwsze roboty remontowe ruszą jeszcze w tym miesiącu. Już wkrótce z okien znikną wielkoformatowe zdjęcia układające się kolorystycznie w litery UE.

W nowej Zetce mają znaleźć miejsce laboratoria komputerowe, pokoje dla pracowników naukowych i dydaktycznych ale też administracja wydziału Zarządzania, Informatyki i Finansów. Poza tym będą tu serwerownie czy kawiarnia.

Budynek będzie bardzo nowoczesny. Zostanie wyposażony w nowoczesny system przeciwpożarowy, dobrą infrastrukturę telekomunikacyjną i informatyczną i trzy windy. Poza tym będzie tam proekologiczny system oświetlenia klatek schodowych i korytarzy. Obiekt ma być też w pełni przystosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych.

Aktualna „Zetka” powstała jeszcze w latach 70. Ma 36 metrów wysokości i około 6,5 tysiąca metrów kwadratowych powierzchni. Budynek od dłuższego czasu coraz bardziej niszczał. Zdjęcia twarzy studentów miały przykryć niezachęcającą elewację. Remont „Zetki” to jeden z niewielu przykładów rewitalizacji modernistycznych budowli we Wrocławiu. Podobną inicjatywą jest odnawianie tak zwanych sedesowców na Placu Grunwaldzkim.