Park Grabiszyński jest jednym z największych. Niestety żyje tylko do zmroku – potem tonie w ciemnościach. Jeden z projektów WBO odnosi się właśnie do jego oświetlenia.

Park Grabiszyński znajduje się pomiędzy ulicami Hallera, Grabiszyńską a rzeką Ślęzą. Założono go na terenie Cmentarza Grabiszyńskiego III w ramach funkcjonującej za PRL-u idei degermanizacji Wrocławia. Wiązała się ona z usuwaniem pozostałości przedwojennej historii miasta. Do dziś można znaleźć tam wystające nagrobki. W zwartej formie z całej nekropoli pozostał Cmentarz Żołnierzy Włoskich i niewielki cmentarz dzieci z lat 30. i 40.
Aktualnie park jest doskonałym miejscem dla biegaczy, spacerowiczów, rowerzystów i okolicznych mieszkańców. Niestety żyje tylko do wieczora. Potem pustoszeje – nie jest oświetlony.

Park grabiszyński

Walka o światło

Walka wrocławian o oświetlenie parku trwa od kilku lat. Sprawa obiła się nawet o media ogólnopolskie. Na ciemności narzekali między innymi liczni mieszkańcy Wrocławia, którym zależy na poprawie bezpieczeństwa i funkcjonalności. Niestety do dziś po zmroku tonie w ciemnościach.

W tym roku jeden z projektów Wrocławskiego Budżetu Obywatelskiego dotyczy właśnie oświetlenia parkowej pętli spacerowo – rekreacyjnej. Koszt projektu jest szacowany na 245 tys zł. Projekt, jak wszystkie pozostałe teraz zostanie oceniony pod kątem formalnym przez Biuro ds. Partycypacji Społecznej a następnie trafi pod głosowanie Rady Miejskiej.
Małgorzata Szafran z Urzędu Miejskiego Wrocławia zapewnia, że miasto jest zainteresowane kompleksową rewitalizacją tych terenów. Ma ona uwzględniać zarówno jego wartość historyczną, jak też walory terenów zielonych. W planach jest między innymi renowacja ogrodzenia cmentarzy Żołnierzy Włoskich oraz dzieci polskich i niemieckich. Miasto wspomina również o lapidarium czyli zbiorze płyt nagrobnych.

Na dzisiaj trudno oszacować koszty całego założenia. Wiadomo, że prawdopodobnie będzie rozłożone na kilka lat, ale nie można określić, czy ruszy jeszcze w tym roku. Dlatego wszystkim którym zależy na oświetleniu parku polecamy pod uwagę projekt WBO nr 12.

Co jeszcze w parku

Inny projekt WBO mówi o budowie stacji roweru miejskiego NEXTBIKE na południu parku. Jak do tej pory nie ma tam takich stanowisk. Najbliższe znajdują się u zbiegu ulicy Hallera i Odkrywców oraz Hallera i Grabiszyńskiej. W budżecie obywatelskim można też znaleźć projekt budowy siłowni zewnętrznej przy Górce Skarbowców.

Oba dodatkowe założenia na pewno przydadzą się parkowi Grabiszyńskiemu, ale bez jego oświetlenia ożywią go tylko do zmierzchu.