Muzykę można usłyszeć, ale czy można ją zobaczyć? Podczas dwóch wieczorów 3 i 4 września na Placu Wolności wrocławianie będą przyglądać się ze zdumieniem, jak budynek Narodowego Forum Muzyki budzi się i zaczyna żyć własnym życiem. Po zapadnięciu zmroku obiekt rozbłyśnie, zacznie uczyć się rytmów, chłonąć dźwięki i sam tworzyć muzykę. ,,Alchemia Światła” to multimedialne plenerowe widowisko, którego nie można przegapić.

Alchemia Światła 2015

,,Alchemia Światła” zaczarowała w zeszłym roku Kraków. Fot. materiały organizatora.

Każdy, kto wybierze się 3 lub 4 września na Plac Wolności, może być pewien, że weźmie udział w czymś niepowtarzalnym, widowisku, którego jeszcze we Wrocławiu nie było. ,,Alchemia Światła” łączy nowoczesne sztuki wizualne i trójwymiarowy mapping ze światłem, muzyką, śpiewem i tańcem na żywo.

Nie nastawiajmy się na nic?

W ubiegłym roku widowisko na Zamku Królewskim w Krakowie zachwyciło widzów oraz zdobyło uznanie i szereg nagród za najlepszy event i oprawę muzyczną w 2015 roku. Dzięki ,,Alchemii Światła” na Wawelu dawnym blaskiem zapłonęły krakowskie legendy.

Alchemia Światła

Fot. materiały organizatora

Jak zapewnia Tauron Dystrybucja – pomysłodawca i organizator wydarzenia – to już jednak historia, ponieważ spektakl, który zobaczymy we Wrocławiu, będzie zaprezentowany w zupełnie innej odsłonie. Podczas konferencji w Barbarze rzecznik prasowy firmy Marcin Marzyński radził, żeby na nic się nie nastawiać, bo też pokazów we Wrocławiu nie da się porównać do żadnych wcześniejszych. Multimedialne show na Placu Wolności potrwa około 50 minut.

Nie tylko kolorowe obrazki

Widowisko we Wrocławiu w pełen rozmachu sposób zademonstruje siłę muzyki, jej wpływ na życie i kulturę miasta. Twórcy spektaklu chcą pokazać, że muzykę można nie tylko usłyszeć, ale też zobaczyć. Zobaczyć w iluminacjach, tańcu w powietrzu i animacjach w trzech wymiarach, które reagują na ruch aktorów.

Głównym bohaterem całego wydarzenia będzie … siedziba Narodowego Forum Muzyki. Budynek obudzi się do życia, stając się swoistym medium, które przyjmuje dźwięki, uczy się muzyki i naśladuje z pasją to, co się wokół niego dzieje.

Ten scenariusz wpisuje się w wizję projektu, którego celem jest pokazywanie miejskiej architektury i przestrzeni publicznej w nowej, nieznanej i inspirującej odsłonie.

– Nie chcemy tylko prezentować kolorowych obrazów. Interesuje nas przedstawienie historii, która łączy się z miejscem widowiska – tłumaczył Marcin Marzyński.

Kogo zobaczymy na scenie?

Alchemia Światła

Fot. materiały organizatora

,,Alchemia Światła” we Wrocławiu to jednak nie tylko efektowne wizualizacje i techniczne popisy. Budynek Narodowego Forum Muzyki ożyje dzięki wspaniałym artystom i wykonawcom. Na kilku poziomach sceny maszynę w ruch puszczą tancerze, akrobaci i parkourowcy.

W roli narratorów tej niesamowitej opowieści o muzyce wystąpią Jerzy Stuhr i Agata Buzek. W widowisku zgodzili się wziąć udział najwybitniejsi polscy wokaliści – Urszula Dudziak, Grażyna Łobaszewska i Dominika Barabas. Usłyszymy również popularnych wrocławskich muzyków Natalię Lubrano i L.U.C.–a. O to, aby warstwa muzyczna stała tak jak wizualizacje na najwyższym poziomie, zadba Zespół Kameralny pod kierownictwem Andrzeja Korzeniowskiego, zespół Wataha Drums, Krakowska Szkoła WuShu oraz Grupa Atelie. 

Alchemia Światła

Fot. materiały organizatora

Pomysłodawcą i mecenasem całego projektu ,,Alchemia Światła” jest firma Tauron Dystrybucja, współorganizatorem tegorocznego wydarzenia – Europejska Stolica Kultury Wrocław 2016 oraz Narodowe Forum Muzyki.

Praktyczne informacje, czyli po prostu przyjdźmy i … trzymajmy kciuki za pogodę

,,Alchemia Światła” zostanie zaprezentowana wrocławskim widzom dwa razy – w sobotę i niedziela (3-4 września). Oba pokazy rozpoczną się na Placu Wolności o godz. 21.00 i potrwają około 50 minut. Wstęp na wydarzenia jest wolny i bezpłatny.

Organizatorzy zapraszają więc wszystkich i proszą, aby trzymać kciuki za pogodę. Jeżeli ona nie pokrzyżuje szyków, możemy być świadkami widowiska, które nieprędko powtórzy się we Wrocławiu.