Podczas tych zajęć Wasze dziecko będzie mogło stworzyć własny film animowany lub kostiumy teatralne, zażyć wodnego szaleństwa, ożywić klocki LEGO lub poznać postaci, z którymi nigdzie indziej by się nie spotkało. Wybraliśmy 5 sprawdzonych pomysłów na kreatywne wakacje, których Wasze dziecko na pewno nie zapomni. Przeczytajcie i pamiętajcie o zapisach – na większość warsztatów zostały pojedyncze miejsca.

Wakacje dla dzieci Roboland

1. RoboLand dla dzieci i młodzieży

RoboLand tworzy grupa pasjonatów, którzy od lat zajmują się edukacją i nowymi technologiami. Swoją pasję chcą i umieją zaszczepić w innych, dlatego stworzyli ośrodek dla małych konstruktorów z trzema pracowniami do prowadzenia zajęć. W krainie robotyki dzieci i młodzież mogą zdobyć ciekawą wiedzę i umiejętności.

Wszystkie programy opracowywane są przez LEGO Education. Pomagają one dzieciom zwiększyć pewność siebie i osiągać dalsze sukcesy. Uczestnicy mogą do woli badać, tworzyć i prezentować. Co więcej, uczą się współpracy w zespole, podejmowania decyzji i rozwiązywania problemy. Do zabaw wykorzystywane są klocki LEGO®WeDo 2.0 i LEGO® MINDSTORMS EV3.

Roboland oferuje 3 rodzaje zajęć:

Planeta zwierząt

To zajęcia przeznaczone dla dzieci od 6 lat, z wykorzystaniem klocków LEGO® WeDo 2.0. Dzieci mogą zaciekawić się światem zwierząt i poznać sposób życia konkretnych gatunków. Dzieci programują na tabletach zbudowane przez siebie roboty, dla których pierwowzorem są konkretne zwierzaki.

Odkrywam kontynenty

Adresatami zajęć są dzieci od 11. roku życia oraz młodsze, które miały już doświadczenie w programowaniu robotów zbudowanych z LEGO® MINDSTORMS EV3. Celem jest odkrywanie kontynentów – ich warunków życia, bogactw naturalnych i ukształtowania terenu. Wykonanie misji przez zbudowane i zaprogramowane przez dzieci na tabletach roboty pozwoli im na odkrywanie specyfiki różnych zakątków świata i rozwiązywanie problemów, które towarzyszą ich mieszkańcom.

Tajemnicze maszyny

To zajęcia dla małych inżynierów, konstruktorów i pasjonatów wszelkich maszyn i pojazdów, którzy mają co najmniej 8 lat. Realizowane są w oparciu o klocki LEGO® Education. Podczas warsztatów dzieci mają możliwość poznania sposobu działania maszyn prostych, różnych mechanizmów i urządzeń technicznych, które otaczają je na co dzień. Wykonywanie różnych zadań i eksperymentów pozwoli im na zdobycie wiedzy i umiejętności z zakresu fizyki, matematyki, techniki oraz inżynierii.

Rupieciarnia

Kolejna atrakcja przygotowana przez Roboland to zajęcia kreatywne, które prowadzą Agnieszka i Marta z Rupieciarni. Więcej o nich i ich projektach możecie poczytać tutaj.

Dzieci własnoręcznie przygotują dla siebie – koszulkę, notes/album, skrzyneczkę, pocztówkę lub zrobią w zespole – układ słoneczny, biosferę, rakietę itd. Poznają różne techniki tj. scrabooking, decoupage czy kolaż. To rozwijające i ciekawe zajęcia, w których chętnie uczestniczą zarówno dziewczynki, jak i chłopcy. Przerwy w zajęciach wypełnione będą zajęciami sportowo-rekreacyjnymi oraz zabawami w klasy lub kapsle, „raz dwa trzy baba jaga patrzy” i wieloma innymi, często zapomnianymi grami podwórkowymi.

Ramowy harmonogram dnia

8.30 – 9.00 – zbiórka
9.00 – 10.30 – zajęcia z robotyki cz.1
10.30 – 11.00 – czas na II śniadanie
11.00 – 12.00 – zajęcia z robotyki cz.2
12.00 – 13.00 – czas na obiad
13.00 – 15.30 – zajęcia kreatywne (z przerwą na zajęcia sportowe)
15.30 – 16.00 – zakończenie zajęć

Zapisy na warsztaty znajdziecie tutaj

2. Wakacje dla dzieci i młodzieży w CRZ Krzywy Komin

Wakacje w Krzywy Komin

W Krzywym Kominie na ul. Dubois dzieci i młodzież w wieku 7-15 lat mogą spędzić wakacje z teatrem plastycznym „ZACZAROWANE ZAMCZYSKO”, który w niezwykły sposób przybliży świat scenografii. Wspólnie z opiekunami poprzez obraz każdy będzie miał okazję stworzyć własne profesjonalne projekty, elementy scenografii, rekwizyty oraz kostiumy. Oprócz tego pojawią się gry teatralne, praca nad ruchem ciała i przedmiotu i warsztat scenografa.

Wykorzystane będą różnorodne elementy scenografii, muzyka i światło. Do stworzenia niezwykłego efektu ruchomych, przebudzanych z odwiecznego snu posągów, użyte będą specjalne kostiumy ze spreparowanego papieru, bodypainting oraz elementy ruchu scenicznego i pantomimy. Dzieci wspólnie z opiekunami wyczarują inspirującą, bajkową przestrzeń, poznając przy tym nowe techniki i odkrywając magię teatralnych iluzji. Wrażenia będą na pewno niezapomniane.

Terminy:
31 lipca – 4 sierpnia
21 – 25 sierpnia

Cena:

1) 550 zł za tydzień
2) 125 zł za cały jeden dzień
3) 49 zł za pojedyncze warsztaty

Cena obejmuje warsztaty i kreatywne animacje, wyżywienie oraz wodę, soki i ciepłe napoje podczas warsztatów.

Ramowy plan warsztatów krawieckich: projektujemy i szyjemy kostiumy

Dzień 1
Pierwszy dzień warsztatów upłynie na projektowaniu oraz szyciu kostiumów.
Dzień 2
Drugi dzień warsztatów teatralno–plastycznych to zadania, dzięki którym dzieci i młodzież poznając pracę scenografa teatralnego. Przygotują projekty instalacji artystycznej. Rozpocznie się też praca nad realizacją rekwizytów i warsztaty teatralne.
Dzień 3
W środę odbędzie się wycieczka do wrocławskiego zoo.
Dzień 4
Przedostatni dzień zajęć poświęcony będzie stworzeniu przestrzeni artystycznej, czyli sceny.
Dzień 5
Ostatni dzień warsztatów to próba generalna. Przy kostiumach pojawia się jeszcze elementy charakteryzatorskie, bodypainting i wcześniej przygotowane elementy.

3. AquaWakacje 2017 – szaleństwo i bezpieczeństwo nad wodą

Aquapark Wrocław

fot. N. Kowalik

Jest to codzienna porcja wodnych szaleństw dla dzieci od 7. do 12. roku życia i idealna okazja na aktywny wypoczynek. W programie znajdują się różnorodne zajęcia, które łączą wakacyjne przygody z nauką i doskonaleniem umiejętności pływackich. Dzięki nim dziecko będzie miało czas wypełniony niezwykłymi zabawami, lekcjami pływania oraz pozna najważniejsze zasady bezpieczeństwa nad wodą. Ponadto organizatorzy zapewniają różne animacje, wyżywienie i świetną atmosferę.

Terminy:

Turnusy trwają od poniedziałku do piątku, aż do końca sierpnia.  Więcej informacji

4. Wakacje dla dzieci i młodzieży w Centrum Technologii Audiowizualnych

CeTa wakacje 2017 dla dzieci

Centrum Technologii Audiowizualnych zaprasza na bezpłatne warsztaty dla dzieci i młodzieży, podczas których każdy pozna podstawy tworzenia filmów animowanych oraz ich udźwiękowienia. Zajęcia potrwają dwa dni. W pierwszym uczestnicy nauczą się m.in. jak budować scenariusz, samodzielnie wykonać scenografię i postacie oraz jak animować plastelinowych bohaterów i realizować film, korzystając ze smartfona lub tabletu. Drugi dzień warsztatów będzie poświęcony pracy dźwiękowca na planie filmowym oraz udźwiękowieniu filmów zrealizowanych w pierwszym dniu zajęć.

Terminy dla poszczególnych grup wiekowych:

8 – 9 sierpnia, godz. 10:00 – 14:00, grupa wiekowa 9 -12 lat
9 – 10 sierpnia , godz. 10:00 – 14:00, grupa wiekowa 12 -14 lat
10 – 11 sierpnia, godz. 10:00 – 14:00, grupa wiekowa 14-16 lat

Zapisy

CeTa wakacje 2017 dla dzieci

Dzień pierwszy – animacja poklatkowa obejmuje:
Wprowadzenie do świata filmów animowanych techniką poklatkową, tworzenie własnego scenariusza do filmu animowanego, budowę scenografii i postaci oraz animację.

Dzień drugi – dźwięk w filmie obejmuje: 
Przygotowanie ścieżki dźwiękowej (m. in. nagrywanie dialogów i tworzenie efektów dźwiękowych) do krótkich form animowanych zrealizowanych w pierwszym dniu warsztatów. Dziecko samo przekona się, jak pracuje się w profesjonalnym studiu dźwiękowym.

Wakacje dla dzieci w Muzeum Pana Tadeusza

 

Muzeum Pana Tadeusza może zaciekawić każdego

Fot. Sławomir Czarnecki

Muzeum Pana Tadeusza w sierpniu zaprasza rodziny z dziećmi na warsztaty organizowane w różnych cyklach tematycznych.

5 sierpnia, godz. 12:00, dla rodzin z dziećmi 7-12 lat.

Coś do powiedzenia będą miały obłoki. Następnie powstaną podniebne opowieści.

12 sierpnia, godz. 12:00, dla rodzin z dziećmi 7-12 lat.

Mówi się, że dzieci i ryby nie mają głosu. Zazwyczaj milczą również obrazy i rzeźby. Nie zawsze jednak musi tak być. Na wystawie prac Güntera Grassa odnajdziemy przedstawicieli podwodnego świata. W drugiej części warsztaty powstaną morskie instrumenty dla rybnej orkiestry.

19 sierpnia, godz. 12:00

Uczestnicy będą poznawać historię ludzi zaklętych w obrazach, a także tworzyć własne dzieło tak, aby jak najlepiej opowiadało o nas.

26 sierpnia, godz. 12:00

Wtedy niestety powoli kończą się wakacje. Trzeba będzie spakować plecak i ruszyć do szkoły. Najlepiej z nowymi przyborami do pisania. A może przygotować je samodzielnie? Gęsie pióro, stalówka, atrament… taki kaligraficzny zestaw na pewno będzie zachętą do zgłębiania sztuki pięknego pisania. Podczas zajęć pióra zabarwią się na fantazyjne kolory, a najskrytsze marzenia napiszą się złotym tuszem.

W Muzeum Pana Tadeusza w sierpniu organizowane są również warsztaty wyłącznie dla dzieci. Każdy maluch powinien znaleźć coś da siebie.

1 sierpnia, w rocznicę wybuchu powstania warszawskiego o godz. 10:00 dzieci dowiedzą się, jak wyglądało życie codzienne powstańców i mieszkańców stolicy. Posłuchają piosenek, które wtedy śpiewano, obejrzą zdjęcia i nagrania z tamtego okresu.

4 sierpnia o godz. 10:00 pojawi się sylwetka polskiej kompozytorki i pianistki, która była wieloletnią przyjaciółką Adama Mickiewicza. Dzieci dowiedzą się, czy łatwo było w XIX wieku iść drogą kariery w niedostępnym wcześniej dla kobiet zawodzie. Wysłuchają także koncertu fortepianowego i pobawią się nutami.

18 sierpnia o godz. 10:00 dzieci odwiedzi hrabianka, która była znawczynią sztuki i kultury, miłośniczką baroku, a nawet żołnierzem w czasie wojny. To właśnie dzięki niej Ossolineum ma w swoich zbiorach wiele wspaniałych dzieł sztuki. Dzieci oprócz poznania postaci hrabianki stworzą także własne dzieła sztuki.

Na kolejnym spotkaniu, 22 sierpnia podopieczni poznają generała, który odwiedził Francję, Niemcy, Anglię, a nawet Stany Zjednoczone. Dlaczego tyle podróżował, jakie miał przygody i czy pozostawił po sobie jakieś ślad? Na te pytania na pewno każdy podczas zajęć znajdzie odpowiedź.

Czytanie lektur przez wielu uważane jest za przykry szkolny obowiązek. Istnieją jednak sposoby, by zamienić to w przyjemność. 25 sierpnia o godz. 10:00 podczas zajęć dzieci będą miały okazję dowiedzieć się, jakie są różnice między adaptacją a ekranizacją filmową. W świat ten wprowadzi je reżyser, który zasłynął z filmowych odczytań wielkich tekstów kultury.

Zapisy i więcej informacji

Wstęp na wszystkie zajęcia jest bezpłatny – ze względu na ograniczoną liczbę miejsc obowiązują zapisy: drogą mailową edukacja-mpt@ossolineum.pl lub tel. 71 75 50 651 655. Więcej informacji o warsztatach dla dzieci i warsztatach rodzinnych.