FreshMail.pl

Ciemno jak w Parku Grabiszyńskim

Podziel się:

Park Grabiszyński jest jednym z największych. Niestety żyje tylko do zmroku – potem tonie w ciemnościach. Jeden z projektów WBO odnosi się właśnie do jego oświetlenia.

Park Grabiszyński znajduje się pomiędzy ulicami Hallera, Grabiszyńską a rzeką Ślęzą. Założono go na terenie Cmentarza Grabiszyńskiego III w ramach funkcjonującej za PRL-u idei degermanizacji Wrocławia. Wiązała się ona z usuwaniem pozostałości przedwojennej historii miasta. Do dziś można znaleźć tam wystające nagrobki. W zwartej formie z całej nekropoli pozostał Cmentarz Żołnierzy Włoskich i niewielki cmentarz dzieci z lat 30. i 40.
Aktualnie park jest doskonałym miejscem dla biegaczy, spacerowiczów, rowerzystów i okolicznych mieszkańców. Niestety żyje tylko do wieczora. Potem pustoszeje – nie jest oświetlony.

Park grabiszyński

Walka o światło

Walka wrocławian o oświetlenie parku trwa od kilku lat. Sprawa obiła się nawet o media ogólnopolskie. Na ciemności narzekali między innymi liczni mieszkańcy Wrocławia, którym zależy na poprawie bezpieczeństwa i funkcjonalności. Niestety do dziś po zmroku tonie w ciemnościach.

W tym roku jeden z projektów Wrocławskiego Budżetu Obywatelskiego dotyczy właśnie oświetlenia parkowej pętli spacerowo – rekreacyjnej. Koszt projektu jest szacowany na 245 tys zł. Projekt, jak wszystkie pozostałe teraz zostanie oceniony pod kątem formalnym przez Biuro ds. Partycypacji Społecznej a następnie trafi pod głosowanie Rady Miejskiej.
Małgorzata Szafran z Urzędu Miejskiego Wrocławia zapewnia, że miasto jest zainteresowane kompleksową rewitalizacją tych terenów. Ma ona uwzględniać zarówno jego wartość historyczną, jak też walory terenów zielonych. W planach jest między innymi renowacja ogrodzenia cmentarzy Żołnierzy Włoskich oraz dzieci polskich i niemieckich. Miasto wspomina również o lapidarium czyli zbiorze płyt nagrobnych.

Na dzisiaj trudno oszacować koszty całego założenia. Wiadomo, że prawdopodobnie będzie rozłożone na kilka lat, ale nie można określić, czy ruszy jeszcze w tym roku. Dlatego wszystkim którym zależy na oświetleniu parku polecamy pod uwagę projekt WBO nr 12.

Co jeszcze w parku

Inny projekt WBO mówi o budowie stacji roweru miejskiego NEXTBIKE na południu parku. Jak do tej pory nie ma tam takich stanowisk. Najbliższe znajdują się u zbiegu ulicy Hallera i Odkrywców oraz Hallera i Grabiszyńskiej. W budżecie obywatelskim można też znaleźć projekt budowy siłowni zewnętrznej przy Górce Skarbowców.

Oba dodatkowe założenia na pewno przydadzą się parkowi Grabiszyńskiemu, ale bez jego oświetlenia ożywią go tylko do zmierzchu.

Podziel się:
Udostępnienia

Zapisz się na cotygodniowy newsletter

Raz w tygodniu dostaniesz na swoją skrzynkę najlepsze artykuły z serwisu

FreshMail.pl